Endometrioza – przyczyny, objawy, leczenie

Endometrioza – przyczyny, objawy, leczenie

Endometrioza – uciążliwe schorzenie dróg rodnych

Endometrioza to schorzenie dotyczące kobiet w różnym wieku. Choroba powoduje zmniejszenie komfortu życia, obniżenie samopoczucia, ale również szereg dolegliwości fizycznych. Endometrioza dotyka nawet 6-10% kobiet i szczególnie często diagnozowana jest u pań w wieku rozrodczym, które mają problem z płodnością. Schorzenie jest często bagatelizowane, dlatego też podejmowane leczenie jest późne. Sama choroba postępuje wraz z innymi, towarzyszącymi jej problemami zdrowotnymi.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza określana jest także jako gruczolistość macicy lub wędrująca śluzówka macicy. Przyczyną schorzenia jest nadmierny rozrost błony śluzowej macicy, czyli właśnie endometrium. Komórki błony podczas choroby są obecne w narządach jamy otrzewnej, gdzie normalnie nie występują. W ich obrębie powstaje stan zapalny, który z czasem może powodować różnego rodzaju guzki czy zrosty, bowiem tkanka jest wyjątkowo wrażliwa na przemiany hormonalne cyklu. U chorych kobiet narastająca błona śluzowa macicy złuszcza się i nie zostaje wydalona w całości przez pochwę, część komórek endometrium wraz z krwią przedostaje się poprzez jajniki do jamy otrzewnej. Można je zaobserwować w jajowodach, pęcherzu moczowym czy jelit, gdzie pozostają na zawsze. Nie wszystkie przemieszczające się komórki powodują ogniska endometriozy – wpływ na to mają czynniki środowiskowe czy genetyczne.

Jakie są objawy endometriozy?

Endometrioza to choroba, która nie zawsze daje objawy, które pacjentka może łatwo przypisać do właśnie tego schorzenia. Obserwowane są bardzo bolesne i obfite miesiączki, które mogą się przedłużać, ból w miednicy towarzyszący kobiecie w różnych fazach cyklu. Zdarza się, że endometrioza powoduje ból podczas oddawania moczu czy wypróżniania się, a także bolesne zbliżenia. Pacjentki obserwują ponadto plamienia między miesiączkami. Charakterystyczną cechą endometriozy mogą być zrosty powstające w jajowodach, które skutkują niepłodnością. Z tego też powodu schorzenie jest częściej diagnozowane u kobiet, które trafiają do lekarza właśnie z powodu nieudanych prób poczęcia dziecka (problem endometriozy dotyczy nawet co 3 kobiety starającej się o dziecko). Dodatkowymi objawami endometriozy mogą być biegunki, wzdęcia oraz osłabienie. Obfite, przedłużające się miesiączki często prowadzą do anemii.

Diagnostyka i leczenie endometriozy

Lekarz ginekolog może zdiagnozować endometriozę na podstawie wywiadu z pacjentką, badania ginekologicznego oraz przeprowadzeniu USG dopochwowego. Lekarze zlecają również pacjentce do wykonania rezonans magnetyczny. Ostateczne rozpoznanie endometriozy może wymagać przeprowadzenia laparoskopii, podczas której ginekolog może zobaczyć budowę wewnętrznych narządów płciowych, a także pobrać wycinki tkanki do badania histopatologicznego. W czasie laparoskopii możliwe jest wykrycie endometriozy również w innych narządach jamy otrzewnej. Jednocześnie lekarz może zalecić badanie poziom markeru CA-125.

Leczenie endometriozy polega na podawaniu pacjentkom preparatów hormonalnych antykoncepcyjnych, które hamują nadmierny wzrost błony śluzowej macicy oraz ognisk endometrium. Jest to jednak leczenie objawowe, które nie jest polecane dla kobiet leczących endometriozę z myślą o poczęciu. W leczeniu farmakologicznym stosuje się także niesteroidowe leki przeciwzapalne, inhibitory aromatazy, progestageny. Lekarz może zadecydować o chirurgicznym leczeniu polegającym na usuwaniu ognisk endometrium, co poprawia funkcjonowanie narządów i może przywrócić płodność pacjentki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *