Nietrzymanie moczu – skąd się bierze i jak mu zaradzić?

Nietrzymanie moczu – skąd się bierze i jak mu zaradzić?

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwa przypadłość. Objawia się ona tym, iż mocz wydostaje się na zewnątrz mimowolnie bez naszej wiedzy, w całkowicie niekontrolowany sposób. Taka sytuacja jest niezwykle uciążliwa. W zdecydowanej większości przypadków mając ten problem nie obejdzie się bez pomocy fachowca, czyli urologa. Specjalista przeprowadzi dokładne badania diagnostyczne, a następnie wprowadzi właściwe leczenie. Oto artykuł w którym wyjaśniamy skąd bierze się nietrzymanie moczu oraz jak zaradzić tej wstydliwej dolegliwości. 

Co to jest pęcherz moczowy?

Pęcherz moczowy to miejsce, w którym zbiera się mocz. Warto wiedzieć, że mocz spływa do pęcherza nieustannie. Miejscem, w którym mocz jest wydalany z organizmu, jest cewka moczowa. Pęcherz moczowy ma pojemność około 400 mililitrów, jednak może zwiększyć swoją objętość nawet do 1,5 litra. Jeżeli pęcherz moczowy jest opróżniony, to znajduje się za spojeniem łonowym. Z kolei pęcherz moczowy wypełniony moczem wystaje nad spojenie łonowe. Mocz odpływa z pęcherza za pośrednictwem szyi pęcherza moczowego, która przechodzi następnie w cewkę moczową. Zarówno pęcherz moczowy, cewka moczowa jak i szyja to miejsca o wysokim stopniu unerwienia. Proces oddawania moczu jest dosyć skomplikowany. Jeżeli w układzie moczowym powstają jakiekolwiek nieprawidłowości, to może to prowadzić właśnie do wystąpienia nietrzymania moczu. Drogi moczowe dolne mają dwa zadania, które na pierwszy rzut oka są proste. Chodzi tutaj o zbieranie oraz o wydalanie moczu. Aby mocz był trzymany, pęcherz musi być zdolny do jego magazynowania we właściwej objętości. Zwieracze cewki moczowej musi charakteryzować odpowiednia wydolność. Niezwykle istotne są także pozostałe mechanizmy, które koordynują gromadzenie i wydalanie moczu.

Czym może być spowodowane nietrzymanie moczu?

Czynników, które mogą wywołać pojawienie się problemu nietrzymania moczu, jest naprawdę mnóstwo. Jeżeli w pęcherzu moczowym nastąpiło zakażenie lub napromienianie, to powoduje to, iż dochodzi do spadku jego rozciągliwości. To z kolei sprawia, że w trakcie wypełniania pęcherza moczem występuje nieprawidłowe ciśnienie. W rezultacie u osoby dotkniętej tym problemem również może wystąpić nietrzymanie moczu. Kolejna kwestia, która może mieć wpływ, to kondycja mięśnia wypieracza moczu. Jeżeli odpływ moczu z jakichkolwiek powodów jest zablokowany bądź wystąpiły jakieś groźne zaburzenia o charakterze neurologicznym, może to wywołać upośledzenie czynności mięśnia wypieracza moczu, co zaowocuje nietrzymaniem moczu.

Nietrzymanie moczu – przyczyny u kobiet i mężczyzn

Na prawidłowe trzymanie moczu ma wpływ także napięcie i unerwienie mięśni znajdujących się w szyi pęcherza moczowego. Jest to bardzo ważny czynnik, który gwarantuje optymalne trzymanie moczu. U panów najistotniejszy jest fragment cewki, który przebiega przez gruczoł krokowy oraz część błoniasta. Z kolei u kobiet najważniejsza jest tak naprawdę cała cewka. W przypadku, gdy wewnętrzny zwieracz działa nieprawidłowo bądź cewka jest zbyt ruchoma, może wystąpić problem nietrzymania moczu.

Warto wiedzieć, że nadmierna ruchomość cewki nie dotyczy mężczyzn. U każdej z płci może jednak nastąpić niewydolność zwieracza wewnętrznego cewki moczowej. U mężczyzn jest to zazwyczaj efekt uboczny przeprowadzenia ważnego zabiegu operacyjnego, np. usunięcia prostaty, zaś u kobiet jest to uwarunkowane zmianami hormonalnymi oraz wiekiem. U każdej z płci przyczyną nietrzymania moczu mogą być schorzenia o charakterze neurologicznym oraz napromienianie. Nietrzymanie moczu może być również spowodowane istotnymi zmianami w anatomii mięśni dna miednicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *